#
os. Centrum E 1b, 30-934 Kraków +48 12 307 16 16 kontakt@nowepliczki.pl

Przeglądy techniczne pomp ciepła

przegląd techniczny pompy ciepła

 

Firmy, które zajmują się produkcją pomp ciepła uważają, że jest to taki sprzęt, który na fabrycznych częściach będzie mógł pracować nawet około 25 lat. Jeśli jednak ma to być możliwe to tak naprawdę trzeba regularnie prowadzić przeglądy techniczne i pozbywać się w miarę możliwości wszystkich nieprawidłowości.

Warto wiedzieć jak wyglądają kontrole techniczne i jak mogą wpływać na taki system grzewczy.

Przeglądy techniczne

Pompy z zasady są takimi urządzeniami, które mają niski poziom awaryjności. Trzeba jednak pamiętać, że są tam urządzenia zabudowane, które w skutek ruchu będą oczywiście się zużywać. W związku z tym prowadząc kontrole okresowe będzie można szybko wyłapywać wszystkie oznaki zużycia. Szczególnie gdy to będzie już na wysokim poziomie. Kontrole takie mogą również wpływać na wydajność takiego urządzenia. W związku z tym przynajmniej raz w roku powinno się przeprowadzać pełną kontrolę techniczną. Z praktycznego punktu widzenia wydaje się, że najlepiej będzie to zrobić przed okresem grzewczym.

Można to zlecić specjalistycznym serwisom, które zajmują się obsługiwaniem pomp grzewczych i będą w stanie sprawnie wykonać takie prace. Osoba, która będzie wykonywać kontrolę powinna ocenić jak urządzenie pracuje. Do tego służą różnego rodzaju pomiary, które można wykonywać i dzięki którym będzie można ocenić jak poszczególne elementy pompy ciepła się sprawdzają. Można przeprowadzać także analizę błędów, które występują. Jeśli mamy przestarzałe oprogramowanie to taka osoba powinna się zająć jego aktualizacją. Musi sprawdzić jak funkcjonują poszczególne układy.

przegląd pompa ciepłaFiltry i parowniki muszą zostać oczyszczone, tak by nie było sytuacji, w których powstanie jakiś niebezpieczny zator. Przegląd to także szansa, by zdobyć informacje na temat tego jak nasz sprzęt pracuje i uzyskać wskazówki co zrobić, by funkcjonował lepiej. Przeprowadzone przez osobę serwisującą czynności powinny zostać zapisane w specjalnej książce serwisowej, dzięki czemu będzie potem można szybko znaleźć informacje jak wyglądała historia takiego urządzenia i łatwiej będzie dokonać potrzebnych napraw.

#