#
os. Centrum E 1b, 30-934 Kraków +48 12 307 16 16 kontakt@nowepliczki.pl

Pompy ciepła – fakty i mity

pompy ciepła fakty mity

 

Poznajcie sześć rozpowszechnionych faktów i mitów, które odnoszą się do popularnych obecnie pomp ciepła:

 

1. Pompa będzie droga

MIT - tak naprawdę okazuje się, że pod kątem kosztów przygotowanie pompy ciepła będzie podobne jak w przypadku stosowania innych rozwiązań grzewczych. Dla dużego domu inwestycja powinna zamknąć się w granicach 65 tysięcy złotych. Jeśli będziemy chcieli przygotować taką samą instalację gazową to zapłacimy około 10 tysięcy złotych mniej. Wybierając ogrzewanie olejowe możemy się liczyć z tym, że nawet będzie to droższe o około 10 tysięcy niż pompa ciepła. Inwestycję w pompę ciepła dają nam, potem oszczędności, których przy gazie czy oleju nie będzie.

2. Dofinansowanie na pompy ciepła

FAKT - rzeczywiście pompa ciepła to rozwiązanie ekologiczne, dlatego wykorzystując odnawialne źródła energii będzie wspierane przez UE. W Polsce mamy kilka programów, dzięki którym będzie można na taką inwestycję zdobyć jakieś dofinansowanie.

3. Zużycie prądu przy pompach ciepła sprawia, że takie ogrzewanie podobne jest do elektrycznego

MIT - energia przeznaczona jest praktycznie tylko do sprężarki, która ma jednak określony czas pracy. Natomiast można z jednego kilowata uzyskać nawet pięć a urządzenie można tak zrobić, że będzie pracowało na tańszej nocnej taryfie.

4. Nie zawsze trzeba dokonywać odwiertu

FAKT - to wszystko zależy od tego ile będzie miejsca na pompę i jako rodzaj pompy będzie chciało się wykonać. Odwiert jest potrzebny przy pompach gruntowych

5. Pompa ciepła będzie zajmować dużo miejsca

MIT - to kolejny mit ponieważ nie jest prawdą, że potrzebne będzie osobne pomieszczenie. Jeśli wybierze się kompaktowy węzeł cieplny to tak naprawdę pompa nie będzie zajmowała bardzo wiele miejsca.

6. Pompy można łączyć z innymi ekologicznymi systemami

FAKT - spokojnie można łączyć takie pompy z innymi systemami, które będzie się stosowało i w ten sposób tak naprawdę będzie można je jeszcze lepiej wykorzystać i wyciągnąć z nich dużo więcej. Pompa jest najczęściej tak wykonywana, że daje 100% zapotrzebowania na energię i inne systemy to raczej wsparcie dodatkowe.

#