#
os. Centrum E 1b, 30-934 Kraków +48 12 307 16 16 kontakt@nowepliczki.pl

Rodzaje pomp ciepła

 

rodzaje pomp ciepła

 

Jeśli zależy nam na tym, by pompa ciepła dobrze sobie radziła to najważniejsze będzie dla niej przygotowanie odpowiedniego dolnego źródła instalacji. Może być takim dolnym źródłem woda, powietrze albo grunt.

 

Ze względu na stosowane rozwiązania można wyróżnić następujące rodzaje pomp: solanka woda, powietrze woda, woda woda

Ziemna pompa ciepła

W tym przypadku funkcjonowanie pompy będzie opierało się na cieple z wnętrza ziemi. Węzeł oparty zostaje o pompę ciepła, która znajduje się w gruncie i tam pobiera ciepło z ziemi. W polskim klimacie temperatura gruntu jest prawie zawsze taka sama. Można zastosować instalacje, które będą pobierać ciepło z ziemi na potrzeby instalacji. Rury wypełnia się glikolem, który będzie pod ziemią miał stałą temperaturę. Jeśli zastosuje się sondy głębinowe rozmiar będzie mniejszy, gdy powierzchniowe kolektory to zajmą one więcej miejsca. To jak głęboko musi się znaleźć instalacja oraz jak taka pompa będzie się sprawować zależ przede wszystkim od tego jaki mamy grunt. Co wybrać będzie uzależnione również od powierzchni jaką się posiada.

Powietrzna pompa ciepła (pompa typu powietrze-woda)

Jeśli chodzi o montaż to wydaje się, że to rozwiązanie będzie najlepsze ponieważ nie ma ingerencji w fundamenty budynków. To pompa, w której wszystko funkcjonuje w oparciu o lamelowy wymiennik, który będzie wykorzystywał ciepło z powietrza. W środku znajdą się zasobniki z wodą, która działa podobnie jak klimatyzator. Takie pompy nie poradzą sobie przy wysokich temperaturach ujemnych i będą potrzebowały wsparcia prądu elektrycznego.

Pompa typu woda-woda

pompa ciepła do domuŹródłem ciepła dla tej pompy będzie woda gruntowa. Pompa oparta tutaj jest zazwyczaj o system studni w zależności od tego jakie jest zapotrzebowanie na ciepło. Jednak studnia ma charakter czerpalny a inny zrzutowy dla wody już schłodzonej. Miedzy studniami musi być odpowiedni odstęp, tak by nie doszło do mieszania się wody.

#