#
os. Centrum E 1b, 30-934 Kraków +48 12 307 16 16 kontakt@nowepliczki.pl

Ogrzewanie pompą ciepła

ogrzewanie pompą ciepła

 

Coraz więcej mieszkańców Europy Zachodniej od lat stosuje w swoich domach pompy ciepła. W Polsce to rozwiązanie nie jest jeszcze tak dobrze znane.

 

Przede wszystkim ludzie dalej się boją ponieważ panują stereotypy według których taka pompa ciepła będzie szczególnie kosztowna. Jeśli chcemy zdecydować się na pompę ciepła to na sam początek trzeba sobie bardzo dobrze oszacować wszystkie koszty, jakie będą związane z jej wykorzystywaniem w okresie długoletnim. jako, że ceny opału ciągle rosną a kopaliny się wyczerpują to właśnie pompa ciepła będzie najtańszym rozwiązaniem. Wykorzystuje ona aż w 75% darmową energię, która pochodzi z gruntu, powietrza albo wody.

W takich pompach, które obecnie są najsprawniejsze można uzyskać z jednego kilowata mocy nawet pięć kilowatów energii cieplnej. Dodatkowo można to urządzenie konfigurować w taki sposób, że sprzęt będzie pracował na energii elektrycznej wtedy, gdy cena prądu jest niższa. Nadmiar potem będzie wykorzystywany w ciągu dnia. Chodzi o znalezienie najlepszego źródła dolnego. Im większa wydajność tym mniejsza będzie różnica ciepła między źródłem a instalacją. W Polsce najlepiej sprawdza się ciepło z gruntu, które daje najlepszą wydajność.

ogrzewanie dpmu pompą ciepłaMontowaniem pompy ciepła powinni się zająć dobrzy specjaliści, którzy będą w stanie wybrać dobre urządzenia do montażu i będą mogli je odpowiednio połączyć. Błędy niestety są tutaj niewybaczalne, ponieważ złe połączenie sprawi, że pompa będzie pobierać znacznie więcej prądu a efektywność będzie na niskim poziomie. Trzeba więc ustalić moc źródła i temperaturę maksymalną. gdy chodzi o nowoczesne technologie to często mówi się o ekologii. I tutaj pompa ciepła jest przed innymi rozwiązaniami, ponieważ jest to instalacja, która jest dla środowiska w pełni bezpieczna, ponieważ nie ma żadnych efektów ubocznych przy jej stosowaniu. Dlatego jest lepsza niż instalacja gazowa czy olejowa, które produkują odpady w postaci gazów.

#