#
os. Centrum E 1b, 30-934 Kraków +48 12 307 16 16 kontakt@nowepliczki.pl

Zasady działania pompy ciepła

schemat działania pompy ciepła

 

Funkcjonowanie pompy ciepła zostanie oparte na wykorzystywaniu energii odnawialnej. Energia promieniowania słonecznego, która magazynowana jest w ziemi czy wodzie może być wykorzystywana właśnie przez pompę ciepła, która będzie w ten sposób tworzyć niewielkie ilości prądu elektrycznego.

 

W gruncie przygotowuje się wymiennik ciepła, który będzie składał się z wielu rur, które rozłożone zostaną na terenie montażu. W rurach ma płynąć ciecz, która nie zamarza. Przez rury będzie przepływał płyn, który ogrzeje powietrze do wyższej temperatury. Ciepło jest odbierane od gruntu, który przez cały rok będzie cieplejszy niż ten właśnie płyn. W ten sposób dalej będzie płynęło ono do pompy, która w tym systemie stanowi serce. Obwód tak naprawdę będzie tutaj taki sam jak w przypadku lodówki. Będzie działać jednak nieco w sposób odwrócony.

Czynnik chłodniczy będzie przebiegał do parownika, gdzie następnie odparowuje i zabiera ciepło. Gaz następnie będzie trafiał do sprężarki, gdzie jest podnoszone jego ciśnienie i temperatura. W ostatnim momencie gorący już gaz jest odprowadzony do skraplacza i tam oddawane jest ciepło do płynu grzewczego. Ciecz, która jest skroplona będzie trafiać do zawodu dławiącego i potem będzie zmniejszone ciśnienie. Jeśli zastosuje się pompę ciepła będzie można uzyskać nawet kilka razy więcej ciepła niż włożyło się energii elektrycznej do jej funkcjonowania.

działanie pompy ciepłaWszystko będzie działało właśnie na zasadach wcześniej wspomnianych. Ciepło będzie odbierane z gruntu przez glikol, który następnie zasila grzejniki umieszczone w pomieszczeniu oraz przygotowane tam ogrzewanie podłogowe, które podłączone będzie właśnie do pompy ciepła. Jeśli uda się sprawnie przygotować taką instalację to jej możliwości mogą naprawdę zaskoczyć nie jednego użytkownika, który będzie cieszył się z jej funkcjonalności.

#