#
os. Centrum E 1b, 30-934 Kraków +48 12 307 16 16 kontakt@nowepliczki.pl

Dofinansuj pompy ciepła. Jak uzyskać dotację?

dotacje na pompy ciepła

 

Pompy ciepła to taka inwestycja, która jest traktowana jako proekologiczna, dlatego można na nią uzyskać dofinansowanie. Jest to rozwiązanie, które mocno wspierane jest przez Unię Europejską.

 

W Polsce nie jest to jednak taki system, który jest już powszechnie znany, ale można znaleźć kilka źródeł dofinansowania.

Pompy ciepła z Funduszu Termomodernizacji i Remontów

Od marca 2009 mamy taką ustawę, która mocno wspiera rynek termomodernizacji. Z takiego programu tak naprawdę korzystać mocą osoby, które posiadają domy jednorodzinne. Kwota nie może przekroczyć 16% wartości całej inwestycji oraz dwukrotności oszczędności rocznych jaki będzie można uzyskać.

Samorząd gminny i powiatowy dofinansują twoją pompę ciepła

W ramach Prawa Ochrony Środowiska będzie można uzyskać dofinansowanie na pompy ciepła w ramach gminnego bądź powiatowego wsparcia. W ustawie nie znajdziemy jednak na ten temat żadnych konkretnych informacji, które by określały jak to wsparcie ma wyglądać. Tak naprawdę dopłaty mogą sięgnąć nawet 40% w niektórych gminach. Same gminy prowadzą ustalenie jak ma wyglądać takie dofinansowanie i jakie są jego wymagania.

Pompy ciepła z Wojewódzkich Funduszach Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW)

Wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej także wspierają takie rozwiązania, dlatego tam można również szukać dofinansowania.

dofinansowanie pompy ciepłaUmowy z firmą ESCO - dofinansowanie przez tzw. stronę trzecią

Środki można także uzyskiwać w ramach formuły ESCO. Tutaj dofinansowanie jest realizowane przez eksperckie firmy, które odnoszą się do projektów energetycznych. W taki sposób można uzyskać gwarancję oszczędności nie angażując dodatkowo własnych środków. Formuła ESCO jest przygotowana tak, że można oczekiwać również poręczenia w BGK nawet do 70% zaciąganego kredytu w komercyjnym banku.

#