#
os. Centrum E 1b, 30-934 Kraków +48 12 307 16 16 kontakt@nowepliczki.pl

Pompy ciepła - ważne pytania

pompy ciepła fakty

 

W jaki sposób działa pompa ciepła?

Działanie pompy ciepła będzie można nieco porównać do lodówki. Tutaj jednak układ jest odwrócony. Lodówka ma pobierać ciepło i odprowadzać je na zewnątrz natomiast w przypadku pompy ciepła jest ono pobierane i wprowadzane do mieszkania.

Jakie źródła ciepła w środowisku można wykorzystać?

Ciepło jakie można wykorzystywać znajdować się może w gruncie, wodzie oraz powietrzu. Te miejsca gromadzą energię słoneczną i to jej ciepło odbierane jest przez układ grzewczy i potem pompa ciepła będzie w stanie uzyskać odpowiednią do pracy temperaturę. Dzięki temu można ją wykorzystać do ogrzewanie domu i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Zasoby do wykorzystania będą darmowe oraz bezpieczne dla środowiska.

Czy pompa ciepła oznacza rezygnację z dotychczasowego komfortu ogrzewania?

Nowoczesne pompy nie będą zajmowały więcej miejsca niż kotły a jednocześnie mają one nowoczesny tryb automatycznej pracy, który będzie bardzo wygodny dla użytkowników. Muszą oni jedynie programować taki sprzęt, a potem on będzie już tylko wykonywał swoją pracę.

W jaki sposób uzyskuje się energię ze środowiska?

Wybrać można kilka różnych opcji. Podstawowa forma to poziomy kolektor, który leży pod ziemią około 1,5 metra. Tam zakopać można rury o dużej powierzchni, które stosuje się najczęściej w nowych domach. Drugie rozwiązanie to kolektor pionowy, ale tutaj trzeba już zastosować bardzo głęboki odwiert. Będzie się takie rozwiązanie nadawać do działek, które mają małą powierzchnię. Innym rozwiązaniem będzie wykorzystywanie wody gruntowej i tutaj będzie trzeba robić odwiert dla studni czerpalnej i zrzutowej.

działanie pompy ciepłaZ czego składa się instalacja z pompą ciepła?

Na pompę ciepła składają się trzy główne elementy:

- układ, który gwarantuje źródła ciepła i będzie on brał energię z powietrza wody albo gruntu

- pompa, która ma podnosić temperaturę nośnika użytecznego poziomu instalacji grzewczej

- instalacja grzewcza, która ma przekazywać energię do pomieszczenia.

#